Na jakie koszty zwrócić uwagę przy kredycie hipotecznym?

Na-jakie-koszty-zwrocic-uwage-przy-kredycie_-1100x550-1-freshblue
TAGER Eksperci Finansowi

Z naszego doświadczenia wynika, że klienci często przy wyborze oferty (kredytu hipotecznego) kierują się nie tylko wysokością raty. Rozważnie analizują – a my w tym pomagamy – dodatkowe koszty i warunki stawiane przez bank. I dopiero wtedy wyłania się obraz, która oferta jest dla klienta korzystna.

Przystępując do kredytu hipotecznego należy uwzględnić koszty:

Prowizja za wzięcie kredytu

Jej wysokość zależy od banku. Czasami jest 0% ale trzeba być czujnym bo bank może tu stosować” haczyk” – np. w zamian za 0% prowizji żąda ubezpieczenia. Czasami można obniżyć zaproponowaną początkowo w ofercie prowizję ale bank może dać w zamian dodatkowy produkt np. ubezpieczenie od utraty pracy. Trzeba wtedy dokonać obliczeń co jest bardziej opłacalne i czy takie ubezpieczenie będzie miało dla nas wartość.Nie należy jej mylić z marżą, która jest zależna od kwoty kredytu i razem z wiborem stanowi oprocentowanie.

Ubezpieczenie pomostowe

Ubezpieczenie, które musimy płaci do momentu aż bank, po uruchomieniu, wpisze się do księgi wieczystej do działu hipoteki). Kwota tego ubezpieczenia doliczana jest do raty. Dlatego też pierwsza rata / raty mogą być nieco wyższe.

Ubezpieczenie brakującego wkładu własnego

Według obecnych przepisów, żeby kupić nieruchomość na kredyt potrzeba posiadać kwotę 20% wartości nieruchomości. Resztę można skredytować. Niektóre banki stosują następującą procedurę: można posiadać tylko 10% a pozostałe 10 %(a właściwie brak tej kwoty) trzeba ubezpieczyć.

Posiadanie konta w banku, w którym bierzemy kredyt

Tutaj ważne żeby się dowiedzieć czy na rachunek ma być przelewane wynagrodzenie czy po prostu wpływ określonej kwoty. Teraz to częsta praktyka bo bank, który udziela kredytu woli, żeby wpływało wynagrodzenie – bardziej wiąże to klienta z bankiem.

Operat / wycena nieruchomości

Jest to dokument wyceniający przez rzeczoznawcę majątkowego wartość nieruchomości. Niezbędny dla banku do ustalenia wartości nabywanego mieszkania / domu.

Ubezpieczenie od utraty pracy

W niektórych bankach – opcjonalnie.

Ubezpieczenie na życie

W niektórych bankach jest nieobowiązkowe, w niektórych obowiązkowe lub wymagane tylko na jakiś okres spłaty kredytu.

Od czego zależą koszty kredytu hipotecznego?

Niektóre koszty występują zawsze, niektóre nie. Czasami ich wysokość zależy od banku, czasami od sytuacji klienta. Dlatego warto przed rozpoczęciem procedury starania się o kredyt, udać do eksperta kredytowego na rozmowę. Wytłumaczy co jest obowiązkowe, z czego można zrezygnować. Oraz jakie oferty bankowe zapewniają nam warunki najdogodniejsze dla naszych preferencji i budżetu.

I dopiero wtedy, łącząc wysokość kosztów kredytu z preferowananą wysokością raty można ocenić, który bank jest najlepszy (w danym przypadku oczywiści :).

Szukasz kredytu/pożyczki? Porozmawiaj z nami, pomożemy zorganizować go!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.