Ile i jak zarabia pośrednik kredytowy?

Ile-i-jak-zarabia-posrednik_-1100x550-1-freshblue
TAGER Eksperci Finansowi

Wynagrodzenie pośrednika to temat, który często jest niezrozumiały i wzbudza niepokój kredytobiorców. Czy odbywa się to ich kosztem? Na co zwrócić uwagę, żeby spać spokojnie? Ile i na czym zarabia pośrednik kredytowy – fakty i mity.

Ile zarabia pośrednik kredytowy? I na czym?  Te pytania często pojawia się w internecie. I nic dziwnego! Przez długi czas branża nie kierowała się etycznymi standardami (niestety dziś też się zdarzają takie przypadki). Brak świadomości finansowej społeczeństwa pośrednicy wykorzystywali do własnych celów. Nawet działając na niekorzyść klienta.

Dlatego łatwo jest zrozumieć, że wiele osób jest rozgoryczonych i nieufnych względem ekspertów finansowych. Działając w dobrej wierze, opisują swoje doświadczenia, przekonania i przypuszczenia. Niestety, powoduje to chaos i dezorientację u osób potrzebujących pomocy jeśli chodzi o wybór kredytu. Stwarza mylne przekonania, co do sposobu działania uczciwego pośrednika. Ponieważ wiele osób chce korzystać z pośrednictwa bo:

  • nie ma ochoty samodzielnie brnąć przez finansowe kruczki,
  • nie ma czasu,
  • specjalizuje się w swojej dziedzinie a nie w bankowości

piszemy dla nich wyjaśnienie, jak sprawy mają się w rzeczywistości. Ważne: poniżej mówimy o pośrednictwie kredytów hipotecznych i pracy zgodnie z literą prawa i zasadami etyki zawodowej.

Czy koszty korzystania z pomocy pośrednika obciążają kredytobiorcę?

„Każdy doradca konsultuje najpierw z bankiem czy dany klient na podstawie dokumentów otrzyma kredyt i za takie zapytanie, jeżeli bank wyrazi zgodę, płaci się wyższą marżę która idzie dla doradcy, ponadto co miesiąc jest pobierana jakaś kwotą dla pośrednika o której nikt Ci nie powie.”

Taka wypowiedź pojawiła się na jednym z fanpage’y przy okazji tematu poszukiwania najlepszego pośrednika.

Za korzystanie z usług pośrednika przy kredycie hipotecznym klient nic nie płaci – jest to wyraźnie zastrzeżone w ustawie z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Jeśli pośrednik kredytowy żąda wynagrodzenia – jest to niezgodne z prawem.

Wynagrodzenie dla pośrednika płaci bank. Jest to jednorazowa kwota, wypłacana po uruchomieniu kredytu. Jej wysokość jest jawna (również jest to opisane w ustawie) – pośrednik ma obowiązek przedstawić ją klientowi; różna dla różnych banków, zależna od warunków umowy. Klient może więc bez problemu porównać wysokość prowizji pośrednika z różnych banków. Ma wtedy jasność czy przy wyborze oferty pośrednik kieruje się wysokością prowizji czy dobrymi warunkami dopasowanymi do potrzeb klienta i zgodnych z jego interesami.

Pośrednictwo kredytowe a doradztwo – jest różnica

Jeśli natomiast ktoś idzie do doradcy finansowego (to nie to samo co pośrednik! ustawa wyraźnie rozróżnia te dwie instytucje ale to temat na osobny wpis) – to musi się liczyć z koniecznością zapłaty za usługi doradcze. Dlatego wybierając się po pomoc w wyborze kredytu, upewnijcie się czy idziecie do doradcy czy pośrednika. Ci ostatni (bezpłatni) nazywają się często też ekspertami lub specjalistami – bo właśnie ustawa zabroniła im używania określeń: „doradca kredytowy” czy „doradca finansowy”.

Za badanie zdolności płaci się wyższą marżę….?

Naturalną i oczywistą rzeczą jest, że pośrednik, aby złożyć wniosek do banku, musi sprawdzić najpierw czy klient ma zdolność kredytową. Jeśli składa wnioski do kilku banków, dla bezpieczeństwa klienta, to robi to w tych kilku instytucjach. Sprawdzanie zdolności oznacza, czy w tym konkretnym przypadku tj. przy zarobkach, zaciągniętych już kredytach bądź posiadanych kartach kredytowych, sytuacji rodzinnej, pracy w konkretnej branży klient otrzyma kredyt. Każdy bank ustala inne wymagania. To, że jeden zgodzi się udzielić kredytu nie oznacza automatycznie, że inny też, dlatego zdolność należy badać w kilku różnych bankach, które są najbardziej zbliżone ofertą do wymagań klienta.

Jest to całkowicie bezpłatne. Nic nie dolicza się do marży klienta z tego tytułu ani do pozostałych opłat okołokredytowych. No i pośrednik też nic z tego nie ma 😊 poza pracą. I pamiętajcie, że jeśli z różnych przyczyn, na tym etapie zdecydujecie się zrezygnować z kredytu – nie ponosicie żadnych kosztów!!! Pośrednik również nie zarabia.

Kwota, o której nikt Ci nie powie…

Co do kwoty „o której nikt Ci nie powie” – u nas w biurze TAGER Eksperci Finansowi jest stosowana praktyka, że klient przed podpisaniem otrzymuje umowę, żeby mógł się z nią spokojnie zapoznać. Ma zatem czas samodzielnie a następnie wspólnie z nami bo razem ją omawiamy, zapoznać się z warunkami, przeliczyć poszczególne koszty. Nie mówiąc już o tym, że przy kompletowaniu dokumentów, podpisuje formularz informacyjny, na którym są wyszczególnione wszystkie koszty jakie poniesie w związku z kredytem.

Comiesięczne dochody pośrednika…

„Pośrednik za udzielony kredyt otrzymuje od banku co miesiąc pobieraną z twojej kasy prowizje”

Gdyby z tytułu udzielonych kredytów, co miesiąc dla pośrednika „szła” jakaś kwota, to po jakimś czasie pracy, pośrednicy rzucaliby swoje zajęcie i żyli tylko z co miesiąc wpływających im na konto pieniędzy. Całkiem przyjemna perspektywa ale niestety… nieprawdziwa. Tak jak pisaliśmy powyżej – nie ma prawnie takiej możliwości….

Poza tym, każdy klient spłacając kredyt, dostaje harmonogram gdzie jego rata jest widocznie rozdzielona na część: spłaty kapitału i odsetki, które w całości idą do banku. Nie ma tam części wyodrębnionej dla pośrednika, który uczestniczył w procesie kredytowym.

Pytajcie, żeby czuć się bezpiecznie

Tak jak czytacie, nie ma szans, żeby uczciwie działający pośrednik kredytowy, wykorzystał Was, czy niesłusznie zarobił Waszym kosztem. Wynagrodzenie, które wypłaca mu bank, następuje po zakończonym sukcesem procesie kredytowym. Czyli otrzymanym przez Was kredycie. Jeśli, w którymś momencie, nawet na samym końcu przy podpisywaniu umowy, wycofacie się – swoją pracę wtedy wykonuje za darmo. Pamiętajcie: macie prawo o wszystko pytać, wszystko musi być dla Was jasne i zrozumiałe, musicie czuć się pewnie i bezpiecznie. A obowiązkiem wiarygodnego i profesjonalnego pośrednika jest odpowiadać na te pytania i sprawić, żeby starania o kredyt były dla Was jak najmniej stresujące. Czego Wam życzymy!

Szukasz kredytu/pożyczki? Porozmawiaj z nami, pomożemy zorganizować go!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.