Kupno na kredyt nieruchomości obciążonej hipoteką

Anna Goldfarb ekspert TAGER
TAGER Eksperci Finansowi

Czy można na kredyt kupić nieruchomość obciążoną hipoteką?

Oczywiście, że tak i obecnie bardzo często jest to praktykowane. Transakcja taka nie stanowi najmniejszego problemu. Jest tylko jeden warunek: nieruchomość musi być warta więcej niż wynosi jej zadłużenie.

Jak się przeprowadza taką transakcję? Proces załatwiania kredytu jest prawie identyczny jak dla niezadłużonej nieruchomości. Jedyne co trzeba dodatkowo dostarczyć – a wykonuje to osoba sprzedająca nam nieruchomość – to zaświadczenie z banku, w którym został zaciągnięty przez Sprzedającego kredyt hipoteczny o aktualnym stanie zadłużenia.

A co z wpisem do Księgi Wieczystej? Przy sprawdzaniu, w dziale IV będzie widoczne zadłużenie – i tu UWAGA – nie przerażać się: będzie on wyższe od zadłużenia z tytułu hipoteki. Absolutnie nie należy się tym przejmować. W momencie gdy nasz obecny Sprzedający brał kredyt – jego bank wpisał tam wartość o wiele wyższą niż saldo zadłużenia. Jest to powszechna praktyka. Bank w ten sposób zabezpiecza się przed niespłacaniem: do podstawowej wartości dodaje ewentualne koszty pokrycia komornika, licytacji itp.

Gdy transakcja zmierza już ku końcowi i podpiszemy akt notarialny, bank, który udzielił nam kredytu przelewa część środków tytułem spłaty hipoteki Sprzedającego do jego banku a część, która została, na jego prywatne konto.
Po czasie 2- 4 tygodni Sprzedający dostaje ze swojego banku zaświadczenie, że jego kredyt został już spłacony. Jest on zobligowany do przekazania zaświadczenia nam. Z tym dokumentem udajemy się do Sądu – Wydziału Ksiąg Wieczystych i składamy wniosek o wykreślenie starej hipoteki Sprzedającego oraz przeniesienie na pierwsze miejsce naszej hipoteki.

Szukasz kredytu/pożyczki? Porozmawiaj z nami, pomożemy zorganizować go!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.